Instrukcje break i continue

Instrukcje break i continue są używane do kontrolowania przepływu pętli w Javie. Obydwie instrukcje mogą być używane w różnych rodzajach pętli: for, while oraz do-while. Ich zastosowanie może znacznie wpłynąć na działanie programu, pozwalając na bardziej elastyczne sterowanie iteracjami.

Instrukcja break

Instrukcja break jest używana do natychmiastowego wyjścia z pętli, w której się znajduje. Najczęściej break stosuje się w pętlach for lub while oraz w instrukcjach warunkowych switch.

Przykład użycia break:

for (int i = 0; i < 10; i++) {
    if (i == 5) {
        break; // Wyjście z pętli, gdy i osiągnie wartość 5
    }
    System.out.println("i: " + i);
}

W powyższym przykładzie, pętla zostanie przerwana, gdy tylko zmienna i osiągnie wartość 5. W efekcie, liczby od 0 do 4 zostaną wyświetlone na ekranie.

Instrukcja continue

Instrukcja continue pomija bieżącą iterację pętli i przechodzi do następnej iteracji. Continue jest szczególnie użyteczne, gdy w danej iteracji nie ma potrzeby dalszego wykonywania kodu, ale pętla powinna kontynuować działanie.

Przykład użycia continue:

for (int i = 0; i < 10; i++) {
    if (i % 2 == 0) {
        continue; // Pomijanie dalszej części pętli dla liczb parzystych
    }
    System.out.println("Nieparzysta liczba: " + i);
}

W tym przypadku, instrukcja continue powoduje, że pętla pomija wykonywanie dalszego kodu dla liczb parzystych i kontynuuje z następną iteracją. W rezultacie na ekranie zostaną wyświetlone tylko liczby nieparzyste od 0 do 9.

Zaawansowany przykład z break i continue:

Poniższy przykład ilustruje połączone użycie break i continue w pętli for, która przeszukuje tablicę w poszukiwaniu określonej wartości, pomijając niektóre elementy.

int[] liczby = {1, 2, 3, 4, 5, -1, 6, 7, 8, 9, 10};
int szukana = 5;

for (int liczba : liczby) {
    if (liczba < 0) { // Pomijamy negatywne liczby
        continue;
    }
    if (liczba == szukana) {
        System.out.println("Znaleziono liczbę: " + szukana);
        break; // Przerywamy pętlę po znalezieniu szukanej liczby
    }
}

W tym przykładzie pętla przechodzi przez tablicę liczby w poszukiwaniu wartości zmiennej szukana. Dzięki continue, pętla pomija negatywne wartości, nie tracąc czasu na ich analizę. Gdy szukana wartość zostanie znaleziona, instrukcja break przerywa pętlę, co zwiększa efektywność wyszukiwania.